Sıcak İş Takım Çelikleri

Print

Yüksek basınçlı metal enjeksiyon ve ekstrüzyon, sıcak iş takım çeliğinin en yoğun kullanıldığı uygulama alanlarıdır. Sadece çok özel çelikler bu alanlar için uygundur. BÖHLER sıcak iş takım çeliklerinin belirli özellikleri yüksek sıcaklıklarda kullanılmaları için geliştirilmiştir. Çeliğin iç yapısındaki temizlik ve homojenlik, uzun takım ömrü ve ısıl yorulma direncine karşı dayanımını sağlayan asıl faktörlerdir. Sıcak iş takım çelikleri için tipik uygulamalar; basınçlı metal enjeksiyon, ekstrüzyon, çelik dövmedir.

Sıcak iş kalıp çeliklerinin geliştirilmesi ve üretimi konusundaki deneyimlerimizin sonucu olarak Böhler; temper dayanımı, tokluk, homojenlik ve içyapı saflığı gibi özellikleri, sürekli olarak üretim kalitesine yansıtmıştır. Malzemelerdeki kalitesel gelişmelerde, kalıp üreticilerine ve son kullanıcılara şu önemli avantajları sağlamaktadır;

  • Termal yorulma mukavemeti dayanımı,
  • Aşınma dayanımı,
  • Isı dayanımının artması ve nihayetinde uzun kalıp ömrü sağlanmasıdır.


Kalite / Katalog  Açıklama  İndir 
W350 Böhlerin geliştirdiği P-ESR yöntemi ile tekrar ergitilmiş, N+ alaşımlı, özel patentli sıcak iş takım çeliğidir. Büyük kalıplarda yaşanan sorunların bertaraf edilmesinde ve yüksek tokluk gereksinimlerin karşılanması için özellikle metal enjeksiyon sanayi için geliştirilmiştir.
W360

Özel alaşımlandırılmış, P-ESR yöntemi ile tekrar ergitilmiş; mükemmel tokluk ve aşınma mukavemetine sahip sıcak iş takım çeliğidir. Özellikle dövme kalıpları ve derin kaviteleri olmayan metal enjeksiyon kalıp uygulamalrında kullanılırlar.


W400 Vakum altında ergitilmiş ve modifiye alaşım elemetleri ile olağanüstü tokluk mukavemetine sahip sıcak iş takım çeliğidir. Sahip olduğu kusursuz mikroyapısı ile bir çok uygulamada kullanılabilir. Parlatılabilirlik ve termal iletim özelliği aranan plastik kalıp uygulamaları, metal enjeksiyon kalıpları vb.
W403  Vakum altında tekrar ergitilmiş; yüksek sıcaklık dayanımının yanı sıra en yüksek ısı değişim dayanımına sahip sıcak iş takım çeliğidir. Mikroyapısının mükemmel saflığı sayesinde bir çok zorlu sıcak iş uygulamasında kullanılmaktadır.
W460 Özel alaşımlandırılmış, ikidefa vakum altında ergitilmiş, mükemmel mekanik özellikler gösteren sıcak iş takım çeliğidir. Çok yüksek yorulma dayanımı istenen motorsporları uygulamalrında, kam milleri, krank miileri, tahrik millleri, vb. uygulamalarda kullanılırlar.
Sıcak İş Genel Katalog Sıcak İş Takım Çelikleri Genel Katalog


Kalite / Katalog  Açıklama  İndir 
W300 Hafif metallerin; basınçlı döküm ve ekstrüzyon kalıplarında, yüksek stres dayanımı istenen sıcak iş uygulamalrında, sıcak ekstrüzyon kalıpları, dövme kalıpları, vb uygulamalrda kullanılan sıcak iş takım çeliğidir. Ayrıca ESR yöntemi ile üretilen W300 IB kalitesi de mevcuttur.
W302 Hafif metallerin ekstrüzyon ve basınçlı döküm kalıplarında, yüksek mukavemet istenen sıcak iş uygulamalrında, sıcak makaslarda, plastik enjeksiyon, vb uygulamalrda kullanılan sıcak iş takım çeliğidir. Ayrıca ESR yöntemi ile ergitilmiş W302 IB kaliteside mevcuttur.
W303 Özellikle yüksek sıcak gerilme dayanımı, yüksek termal yorulma dayanımı, yüksek tokluk ve yüksek sıcaklıkta sertlik dayanımına sahip sıcak iş takım çeliğidir. Dövme kalıplarında, basınçlı döküm ve metal enjeksiyon kalıplarında, ektrüzyon profil kalıpları ve zımbalarında, vb bir çok sıcak iş uygulamasında kullnılabilirler. Ayrıca ESR ergitme uygulanmış W303 IB kalitesi de mevcuttur.
W320 Bakır, pirinç ve bronzların; dövme, enjeksiyon ve ektrüzyon uygulamalarında, sıcak kesim makaslarında vb birçok uygulamada kullanılan yüksek tokluk ve aşınma mukavemetine sahip sıcak iş takım çeliğidir. Ayrıca ESR yöntemi ile tekrar ergitilmiş W320 IB kaliteside mevcuttur.


ÜRÜNLERİMİZ
SİTE İÇİ ARAMA

Sıcak İş Takım Çelikleri